Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Wschodnim Krańcem Księstwa



Opis

Zapraszamy na trasę po wschodnich krańcach Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.

Eksplorowanie proponujemy zacząć od miejscowości Ścinawa Nyska, gdzie na stoku wzgórza znajdziemy mało znany ale ciekawy budynek barokowego kościoła  pw. św. Piotra i Pawła m.in. ze sgrafittowymi zdobieniami wieży zegarowej, z dziełami artysty Michaela Wilmanna zwanego „Śląskim Raffaelem”, ciekawym wystrojem wnętrza i tzw. krzyżami pokutnymi przy bramie wejściowej. Do bramy prowadzi murowane podejście od stóp wzgórza otoczonego kamiennym, oskarpowanym murkiem z renesansową bramką. Przez kilka wieków stanowił on własność biskupów wrocławskich, wchodząc w skład biskupiego Księstwa Nyskiego. Wg historyków sztuki świątynia należy do najbardziej wartościowych budynków sakralnych tego regionu i jest oceniana jako obiekt wysokiej klasy.

Po trasie do Korfantowa, dla „Zapalonych” polecamy odwiedzić Przydroże Małe, gdzie na terenie prywatnej firmy (trzeba się umówić wcześniej) znajdują się pozostałości zespołu pałacowego z XVII-XIX w.  Kompleks, składający się z budynku barokowego z wieżą neogotycką, mimo, iż zabezpieczony, niestety niszczeje. Z mało znanym miejscem związane jest wydarzenie historyczne dotyczące Nysy, z okresu wojen austriacko-pruskich o Śląsk. Znane jest jako Tajna Konwencja w Przydrożu Małym (tzw. konwencja przydroska) z 9 października 1741 r., między  Fryderykiem II a marszałkiem wojsk austriackich, Wilhelmem Reinhardem von Neippergiem, dotycząca przejęcia Nysy przez wojska króla pruskiego. Ciekawym obiektem jest też baszta wmurowana w ogrodzenie, otaczające dawną rezydencję i dawny park zamkowy o powierzchni 1,44 ha.

Z Przydroża mamy zaledwie 1 km do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej zwanego też „Szwedzką Górką”. Można podjechać samochodem, ale polecamy też, przy dobrej pogodzie,  spacer pieszy z centrum wioski. Na niewielkim wzgórzu wśród pól, znajdziemy otoczoną nielicznymi drzewami i kapliczkami kalwarii kaplice , w której znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej, który zasłynął cudownymi wydarzeniami z okresu zajęcia tych terenów prze wojska szwedzkie w czasie  wojny trzydziestoletniej. Dzisiaj jest to znane lokalnej społeczności ale nie tylko, miejsce pielgrzymkowe.

Głównym miastem i siedzibą władz gminnych jest Korfantów, jedna z najstarszych miejscowości w regionie  datowana już na XVI w. Na uboczu głównych szlaków nazywana była „Fridlandem” czyli cichą, spokojną krainą, choć nie omijały jej dziejowe burze jak wojny czy zarazy. Położony trochę na uboczu głównych szlaków turystycznych często jest niezauważany przez podróżników zmierzających do Opola, Nysy czy w Opawy a warto poświęcić kilka godzin na spacer po miejscowości. Zazwyczaj uwagę zwracają potężny kościół neobarokowy p.w. Trójcy Świętej a także Zespół Pałacowy – do 1945r. siedziba  dawnych właścicieli miasta a aktualnie zespół rehabilitacyjno-ortopedyczny. My polecamy zobaczyć jeszcze wspaniale odnowiony i zamienioną na bibliotekę miejską neogotycki budynek dawnej remizy strażackiej; niedaleko przy skrzyżowaniu zachowany jest również dawny krzyż pokutny. Po trasie do kościoła i zespołu pałacowego można rzucić okiem na prostokątny rynek z kilkoma ciekawymi budynkami. Na cmentarzu miejskim znajduje się również mogiła zbiorowa Polaków z obozu pracy „Polenlager”.

 

Chętni, którzy chcą jeszcze trochę pozostać w okolicy, mogą skorzystać z uroków i noclegów niezbyt odległych gospodarstw agroturystycznych „Dziki Raj” w Rzymkowicach/Pogórzu czy nad „Stawy Zacisze” w Węży.

 


Szczegóły oferty kompleksowej

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Przydrożu Małym

2024-12-22 - 2024-12-22

Kilometr od wioski Przydroże Małe, pośró ...

  • Informacje Kontaktowe

    Rzymskokatolicka Parafia 
    pw. Św. Floriana w Przydrożu Małym
    Przydroże Wielkie 5 

    48-317,  Korfantów


Zespół Pałacowy w Korfantowie

2024-12-22 - 2024-12-22

opis i fotografie pochodzą z portalu:
Katalog Polskich zamków, pałaców i dworów
podstrona:

  • Informacje Kontaktowe

    Nie wskazano


  • Kościół Trójcy Świętej w Korfantowie

    2024-12-22 - 2024-12-22

    W dawnym Hurtlanth/Friedland czyli „Spokojnej Krainie”, na niewielkim wzgórzu w północnej części miasta, stoi monumentaln ...

    • Informacje Kontaktowe

      RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. TRÓJCY ŚWIĘTEJ
      w Korfantowie
      48-317 Korfantów, ul. Opolska 3



    PIEROGI WŁODARSKIE

    Pierogi Włodarskie robimy z ciasta i farszu. Ciasto wyrabiamy z mąki, jajek, ciepłej wody oraz szczypty soli. Wymieszane składniki ciasta ręcznie zagniatamy i odkładamy ciasto aby odpoczęło. Farsz

    • Informacje o dostępności

      W celu zapytania o dostępność prosimy skontaktować się z wytwórcą.

    • Informacje Kontaktowe

      STOWARZYSZENIE ROZWOJU WSI WŁODARY – „VILLA VLOKMARI”

      Włodary Leśna 1a

      48-317 Korfantów


    ŚCINAWA MAŁA - SAKRALNY PRZYSTANEK BAROKU

    Barokowy Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Ścinawie Nyskiej położony na lewym brzegu Ścinawy Niemodlińskiej, istniał już przez 1289r. i należy on do grona najbardziej wartościowych

    • Informacje o dostępności

      Nie określono

    • Informacje Kontaktowe

      RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA PW. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W ŚCINAWIE MAŁEJ

      Ścinawa Mała Klasztorna 2

      48-325 Ścinawa Mała





    Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM