Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Jarnołtówek - rzeka Złoty Potok

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Złoty Potok - rzeka górska w Czechach i w Polsce w woj. opolskim w Sudetach Wschodnich, w Górach Opawskich o długości około 24,5 km, lewy największy dopływ Prudnika. Źródło rzeki położone jest w Czechach w Kraju ołomunieckim. Nazwa rzeki pochodzi od przepływających grudek złota, które w przeszłości znajdowano w górnym biegu rzeki. Turystów zwiedzających pobliskie okolice może zainteresować fakt, iż na niektórych zboczach opadającym w kierunku Złotego Potoku zachowały się ślady po dawnych płuczkach złota. Wody Złotego Potoku przez dziesiątki tysięcy lat żłobiły piaskowcowe i łupkowate stoki Gór Opawskich, doprowadzając do powstania doliny górskiej. Jej trzykilometrowy odcinek pomiędzy Jarnołtówkiem, a Pokrzywną zaliczany jest do najładniejszych rzecznych przełomów w Polsce.

Miłośników wędkarstwa przyciąga tu występowanie wielu gatunków ryb: kiełb, głowacz pręgopłetwy, piekielnica, słonecznica, okoń szczupak, lipień, pstrąg potokowy oraz tęczowy. Dolina rzeki stanowi korytarz ekologiczny w Górach Opawskich dla siedlisk roślin nadrzecznych i rzecznych. Obszar wzdłuż koryta zachował półnaturalny charakter, występują zbiorowiska różnorodnych siedlisk z cennymi gatunkami roślin i zwierząt, co uatrakcyjnia z pewnością wędrówki po okolicy. Brzegi rzeki porasta podgórski łęg jesionowy, posiadający bardzo bogate runo, w którym oprócz wielu pospolitych roślin występują niezwykle rzadkie i chronione gatunki. Występują tu gatunki podlegające ochronie częściowej, a wśród nich kopytnik pospolity, przytulia wonna – roślina o właściwościach leczniczych oraz intensywnie pachnący i kwitnący wiosną czosnek niedźwiedzi. Dlatego też okolice Złotego Potoku przyciągają wielu amatorów przyrody.

Zobacz też: http://www.szlakiemwodnym.pl/


Dostępność

Oferta bezterminowa


Szczegóły


Lokalizacja


KomentarzeTa strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM