Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Ścinawa Nyska - Prawdziwa historia o zakazanej miłości Broni i Gerharda

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Ta historia niestety wydarzyła się naprawdę. Miało to miejsce w 1941 roku w dzisiejszej Ścinawie Nyskiej.

To tam, w jednym z gospodarstw, spotkali się szesnastoletnia Bronka (przysłana na roboty przymusowe) oraz dziewiętnastoletni niemiecki parobek o imieniu Gerhard. Młodzi zakochali się w sobie, chociaż wiedzieli, że w tych trudnych czasach ich miłość musi pozostać tajemnicą.

Pewnego dnia, ktoś zauważył ich razem na polu i doniósł do odpowiednich służb, skazując tych dwoje niewinnych ludzi na wielkie cierpienie. Nazistowskie prawo za złamanie ustawy o tzw. czystości rasowej karało poprzez publiczne upokorzenie, a następnie więzienie lub zsyłkę do obozu koncentracyjnego, a nawet śmierć. Przy dźwiękach instrumentów dętych Bronia i Gerhard zostali odziani w łachmany z worków i poprowadzeni boso przez wieś. Na szyje zarzucono im kartki z obraźliwymi napisami. Przy tłumach gapiów obcięto oboje na łyso, po czym zaprowadzono ich na posterunek. Można się tylko domyśleć, jaki strach i ból towarzyszył tym młodym ludziom oraz ich bliskim. Chłopak został skazany na więzienie oraz odesłany na front wschodni do kompanii karnej. Wkrótce wrócił do rodzinnego domu, schorowany i z postrzelonym płucem. Zmarł w 1945 roku. Nie wiadomo dokładnie jaki los spotkał dziewczynę, której nazwiska nie udało się ustalić. Bronka została przewieziona do gestapo w Nysie i dalszych informacji na jej temat nie znaleziono.

Matka Gerharda przeżyła syna o 20 lat i nigdy nie wyjechała ze Ścinawy. Obecnie, na ich wspólnym nagrobku widnieje napis upamiętniający wydarzenia z 1941 roku i nieludzkie potraktowanie młodych zakochanych. Grobem opiekują się wolontariusze. Ta poruszająca historia została przedstawiona w dokumencie niemieckiej produkcji w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Polski tytuł filmu to: „Zakazana miłość - historia Broni i Gerharda”.

Wieś Ścinawa Nyska została lokowana na prawie niemieckim x XIII w. Z tego też okresu pochodzą wzmianki na temat kościoła parafialnego p.w. św. Piotra i Pawła. To piękna, barokowa, budowla sakralna z renesansową wieżą.

Zobacz też: http://www.legendyksiestwa.pl/


Dostępność

Oferta bezterminowa


Szczegóły


Lokalizacja


Komentarze



Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM