Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Kosiarnia Karlovice

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Na podstawie datowania umieszczonego na cegle obiekt datowany jest na 1600 rok. W okresie, kiedy funkcjonowała tutaj kuźnia, kosiarnia stanowiła majątek książęcej Górnej Kuźni Hutniczej. Po likwidacji huty obiekt nabył i rozbudował kosiarz Jan Michał Hartel, który produkował tutaj również drut i narzędzia. W posiadaniu Hartlów kosiarnia z mniejszymi przerwami była aż do 1812 roku, kiedy to sprzedano ją leśniczemu Janowi Heinrichowi. W 1845 roku obiekt znalazła się w rękach Józefy Langrowej, właścicielki sąsiedniego młyna. W 1898 roku ponownie zmienił właściciela. Został nim młynarz Antoni Franek, który w pewnym okresie wydzierżawiał go (w 1921 roku mieszkały tutaj rodziny kołodzieja, robotnika z tartaku oraz woźnicy). Rodzina Franków posiadała kosiarnię aż do 1945 roku, kiedy została przydzielona Józefowi i Jarmili Polánom. W 1974 obiekt zakupiło Muzeum Powiatowe w Bruntálu z przeznaczeniem na dom rekreacyjny. Jednak jego wyjątkowa wartość architektoniczna i zabytkowa spowodowała, że urządzono w nim ekspozycję muzealną pokazującą wiejskie wnętrze mieszkalne i historię leśnictwa.

Architektura dawnego budynku kosiarni w Karlovicach ze względu na swój kształt i rozkład wnętrza należy do wyjątkowych. Jest też to jedyny tego rodzaju obiekt zachowany na terenie RC. Inne budynki znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie to murowany chleb i śpichlerz z dobudowaną stodołą. Do obiektu przylega również ogród.
 

foto: http://www.ms-urlop.cz/karlovice/13_6778_zaklad-produkcji-kos-karlovice-muzeum/Szczegóły


Lokalizacja


KomentarzeTa strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM