Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Zamek w Bruntalu

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Jego dzisiejszy wygląd to efekt trwających przez pięć wieków zawirowań historycznych oraz rozwoju budowlanego. Pierwotna twierdza stojąca koło murów miejskich pod koniec XVI wieku została przebudowana na renesansowy zamek umiejscowiony na niezwykle oryginalnym rzucie w kształcie wycinka koła z dwoma poziomami arkad otwartych na dziedziniec i wieżą zegarową. Dzisiejszy barokowy wygląd zamek zawdzięcza architektowi F. A. Neumannowi, który w latach 1766-1771 dokonał przebudowy. W XIX i na początku XX wieku doszło do dalszych zmian. Najcenniejsze wnętrza zamkowe zostały udostępnione zwiedzającym. Ekspozycja zamkowa obejmuje kaplicę na parterze oraz sale na I piętrze z wysokiej klasy rokokowymi malowidłami ściennymi. Wystrój wnętrz tworzy pierwotne umeblowanie z okresu od XVIII do początków XX wieku. Na uwagę zasługuje również galeria obrazów z warsztatów włoskich, holenderskich, flamandzkich i niemieckich mistrzów z XVI - XVIII wieku pochodzących ze zbiorów wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz biblioteka zamkowa.

W salach najstarszej części zamku, w tzw. Starym Palatium z XIII wieku znajdują się dwie stałe wystawy muzealne: Przyroda ziemi bruntalskiej i Rzemiosło ma złote dno - rzemiosła i zawody regionu bruntalskiego.

Inne pomieszczenia, pierwotnie gospodarcze (kuchnia, spiżarnie, magazyny, stajnia), na parterze zamku wykorzystywane są do celów wystawienniczych. Odbywają się tutaj krótko terminowe wystawy ze zbiorów muzeum oraz innych instytucji.

Do historycznej ekspozycji oraz sklepiku z pamiątkami i publikacjami można wejść z sieni głównego wejścia do zamku.
Zamek otacza rozległy regularny i krajobrazowy park z rzeźbami, salą terreną, pozostałościami murów miejskich, basztami i jeziorkiem. Sale reprezentacyjne ekspozycji zamkowej wykorzystywane są w czasie koncertów, przedstawień teatralnych, ślubów i innych imprez kulturalnych. Imprezy publiczne odbywają się również na dziedzińcu zamkowym i w parku.
Zamek jest siedzibą regionalnego Muzeum w Bruntálu, które ma tutaj pracownie naukowe oraz publiczną bibliotekę muzealną.

Foto: Lehotsky [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons


Dostępność


Szczegóły


Lokalizacja


Komentarze



Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM