Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Kościół św. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Kościół świętego Mikołaja i świętego Franciszka Ksawerego jest to rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Otmuchów diecezji opolskiej.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został wmurowany w 1690 roku, natomiast prace budowlane zakończyły się w 1693 roku. Architektem kościoła był Johann Peter Tobler. Polichromię wykonał Karol Dankwart (znany m.in. z prac w bazylice św. św. Jakuba Starszego i Agnieszki w Nysie). Ołtarz główny został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen i poświęcony w 1701 roku.

Wyposażenie świątyni pochodzi z czasów budowy, czyli z przełomu XVII i XVIII wieku. W absydzie prezbiterium jest umieszczony ołtarz z obrazem Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków pędzla Michaela Willmanna z 1696 roku. Drugi obraz tego malarza: Ścięcie św. Jana Chrzciciela, jest umieszczony w jednym z ośmiu ołtarzy bocznych. Ambona z 1696 roku posiada balustradę z płaskorzeźbami ewangelistów i zwieńczona jest baldachimem z figurami Chrystusa i czterech ojców Kościoła. W prezbiterium są umieszczone 2 stalle z bogatą dekoracją snycerską, wykonane w latach 1694-1695.


Dostępność

Cały rok


Szczegóły


Lokalizacja


KomentarzeTa strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM