Nysa, Bracka 7, 77 433 55 99

Pałac Heymanna

Ważność oferty Oferta bezterminowa


Opis

Noclegi w naszym obiekcie znajdują się w oficynach przypałacowych w miejscowości Ścibórz nad Jeziorem Otmuchowskim.

Nasza działka usytuowana jest na końcu wsi z dala od głównej drogi, dzięki czemu można cieszyć się ciszą i pięknymi widokami. Odległość do jeziora wynosi ok. 500 m, ponadto w pobliżu znajduje się górska rzeka z wodospadem, las, liczne łąki i pola. We wsi znajdziecie Państwo restauracje, smażalnie ryb, plac zabaw oraz boisko. 
Do Państwa dyspozycji mamy ponad 3 hektarowy ogród z licznymi nasadzeniami i pozostałościami parku, miejsce na ognisko, grilla, altankę, bezpłatny parking, wifi, boisko do badmintona oraz basen. 
Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, a także zorganizowania wycieczek jednodniowych. 

Zwierzęta są mile widziane POD WARUNKIEM WCZEŚNIEJSZEGO UZGODNIENIA! (wyłączając apartamenty w oficynie).

Dwór w Ściborzu (opis konserwatorski) budowany w 1668 dla Jana Henryka Heymanna von Rosenthal, prałata wrocławskiego, kustosza kościoła św. Jakuba w Nysie, radcy bpa Sebastiana Rostocka. Barokowy. Zwrócony frontem ku wsch. Murowany, otynkowany. Piętrowy, częściowo podpiwniczony. Prostokątny. Wewnątrz obszerna sień po środku, w jej przedłużeniu jednobiegowa klatka schodowa i przewężony korytarz; po bokach trzy trakty pomieszczeń, z których wsch. znacznie szersze od pozostałych. Sala w narożniku pn.-wsch. oraz korytarz w przedłużeniu sieni sklepione kolebkowo-krzyżowo; w pozostałych pomieszczeniach sufity z fasetami. Na suficie sieni, obszernego pomieszczenia na piętrze ponad nią oraz dwóch innych na piętrze dekoracja stiukowa o motywach ramowych z festonami  i muszlami oraz ornamentem kartuszowym i stylizowanymi maskami w narożnikach. W większości wejść portale w obramieniach kamiennych uszatych z kroplami. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, rozczłonkowana uproszczonymi pilastrami, w narożnikach parzystymi; pomiędzy kondygnacjami gzyms opaskowy. Obramienia okien uszate, z kluczami  i kroplami. Na osi portal zamknięty półkoliście z kluczem, flankowany pilastrami dźwigającymi uproszczone belkowanie i półkolisty przerywany przyczółek, w którym owalny kartusz z herbem J. H. Heymanna .Na osi budynku facjatka ujęta parami pilastrów, zwieńczona trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem. Elewacje boczne czteroosiowe oraz tylna powtarzająca układ elewacji frontowej. Wysoki dach czterospadowy kryty dachówką.(Chorągiewka wieńcząca pierwotnie dach ,z herbem J.H.Heymanna oraz datą 1668, obecnie skradziona). Zachowana w nieznacznym stopniu pierwotna stolarka oraz okucia: w większości wejść drzwi o dekoracji płycinowej z esownicowymi zawiasami, antabami oraz wykładkami, z powtarzającym się motywem -Dzikiego Męża” (herb J. H. Heymanna). W nadprożu głównego wejścia ozdobna krata. Przy klatce schodowej bramka z kutej kraty, zamknięta półkoliście, z bogatym zwieńczeniem utworzonym z esownic, z kartuszem herbowym pośrodku. Wzdłuż schodów ozdobna żelazna balustrada oraz na piętrze druga bramka, powtarzająca w uproszczeniu układ poprzedniej(skradziona). ( Ołtarz z kaplicy dworskiej znajduje się w  kościele  parafialnym w Ligocie Wielkiej, powiat grodkowski).
 


Dostępność

Obiekt całoroczny.


Szczegóły


Lokalizacja


Komentarze



Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM