Ważność oferty Oferta bezterminowa
Opis
Kult św. Jakuba Apostoła Starszego, zwanego też Większym lub Jakubem Pielgrzymem, rozpoczął się w Polsce w XI wieku, a Droga św. Jakuba, istniejąca ponad tysiąc lat, jest jedną z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych i turystycznych na świecie. Do celu pielgrzymki można dotrzeć różnymi, wytyczonymi w Europie trasami. W 1993 roku, szlak ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pakosławice leżą na tzw. Nyskiej Drodze św. Jakuba, otworzonej w 2010 roku. Jest to licząca nie wiele ponad 100 kilometrów nitka słynnej turystycznej i pielgrzymkowej „Camino de Santiago”, czyli Drogi św. Jakuba prowadzącej do grobu świętego w Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. Ksiądz Tomasz Horak tak opisuje Nyski Szlak Jakubowy: „…odcinek rozpoczynamy w leśnym otoczeniu, przy źródle Jakuba bijącym obok misternej, drewnianej konstrukcji. To urokliwe miejsce tzw. Studnia Jakubowa położone jest na zboczu Góry Parkowej terytorialnie przynależnym do miejscowości Podlesie. (…) Z Głuchołaz trakt św. Jakuba, przy towarzyszących nam w wędrówce oznakowaniach z muszli – jednym z symboli i atrybutów pielgrzymujących - poza kijem i sakwą, prowadzi do Nysy, a następnie docieramy nim do Skorogoszczy. Łączy się on tam z Drogą Królewską (Via Regia), dawnym traktem handlowym ciągnącym się od Rosji po Hiszpanię, odnotowaną już w połowie XIII w.” *
Miejscowości na szlaku między Głuchołazami, a Skorogoszczem to m.in. Bodzanów, Koperniki i Siestrzechowice – warte uwagi są znajdujące się tam zabytkowe kościoły. Wspaniałą architekturą sakralną może poszczycić się sama Nysa, największe miasto na tym odcinku trasy, ze słynną Bazyliką Mniejszą pod wezwaniem św. Jakuba i Agnieszki. Jak powiada legenda, św. Jakub uratował Nysę od pożaru wywołanego przez szwedzkich najeźdźców w 1642 roku. Mieszkańcy schronili się w kościele prosząc apostoła o ratunek. Ich modlitwy zostały wysłuchane, a nad miastem przeszła gwałtowana burza, która ugasiła płomienie. Nyska Droga św. Jakuba biegnie dalej przez wsie przyciągające uwagę krzyżami pokutnymi. Są to Złotogłowice, Prusinowice, Pakosławice, Reńska Wieś i Chróścina Nyska. Ostatnie miejscowości na szlaku to Pniewie, Kopice, Głębocko i Lewin Brzeski. W Skorogoszczy pielgrzymi mogą już kontynuować wędrówkę wspomnianym traktem Via Regia, od 2005 roku będącym Europejskim Szlakiem Kulturowym oraz należącym do głównego Szlaku św. Jakuba.
* z „Tajemnice, zakamarki i ciekawostki Nyskiego Księstwa Jezior i Gór.”
Pakosławice to siedziba gminy wiejskiej położona w powiecie Nyskim. Pierwsze wzmianki o Pakosławicach pochodzą z XIII w., co pozwala zaliczyć wieś do najstarszych na obszarze obejmowanym przez Nyskie Księstwo Jezior i Gór. Odwiedzając tę malowniczą miejscowość warto zobaczyć romański kościół z XIII w., pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Kościół otoczony jest XVI-wiecznym murem, przy którym ustawiono granitowy, późnośredniowieczny krzyż. Na terenie sąsiadującym z kościołem znajduje się Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym.
Jest to miejsce odpoczynku i spotkań turystów podążających z powiatu opawskiego przez Racibórz, Opole oraz Pakosławice w kierunku Nysy (Śląskiego Rzymu).
Zobacz też: http://www.legendyksiestwa.pl/
Dostępność
Oferta bezterminowa