Ważność oferty Oferta bezterminowa
Opis
Kaplica Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Anny
Blisko szczytu Przednia Kopa (496 metrów n.p.m.) w masywie Góry Parkowej w Głuchołazach, na trasie niebieskiego szlaku, możemy odnaleźć urokliwy budynek neogotyckiej Kaplicy Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Anny.
Kamienna budowla została wybudowana w 1908 roku z inicjatywy Bractwa św. Anny, uznawanej w tym rejonie Gór Opawskich za patronkę górnictwa.
Z miejscem tym jednak zwiazana jest też ciekawa legenda o miłości biednego artysty malarza z Ziegenhals (czyli z Głuchołazów) H. Herfordta do pewnej Anny.
Był on jednak dla niej zbyt ubogi i do ślubu nigdy nie doszło. Herfordt bardzo kochał jednak Annę i pozostał jej wierny, aż do śmierci.
wcześniej, wraz z ojcem w 1859 roku zbudował na Przedniej Kopie, kamienną piramidkę, w której umieścił obraz św. Anny.
Miał to być pamiątka jego wiernej miłości. Regularnie przez dwadzieścia lat wdrapywał się na szczyt, by zapalać na piramidzie widoczną z daleka czerwoną lampkę.
Aktualnie istniejącą świątynię, na miejscu piramidy Herfordta, ufundował mistrz murarski Johann Hoy z Głuchołaz (m.in. budował szpital św. Józefa w centrum miasta oraz kapliczki-stacje Drogi Krzyżowej).
Kamienny korpus został ozdobiony detalami z cegły, głównie gzymsami i obramieniami. Nad portalem umieszczono wieżyczkę z ostrosłupowym daszkiem.
Według tradycji ustnej, przed wojną miał się w niej znajdować dzwon z miejscowego ratusza.
We wnętrzu, w głównym ołtarzu znajduje się rzeźba św. Anny z marmuru sławniowickiego, dzieło J. Stehra
Kaplica jest umiejscowiona nad malowniczym odsłonięciem skalnym zwanym Wiszącymi Skałami (Uwaga! skarpy niezabezpieczone!) i latem odprawiane są w niej niedzielne msze święte.
Bardzo blisko stąd (ok. 100 m.) do wieży widokowej przy schronisku "Dom Wycieczkowy" (kiedyś "Góra Chrobrego").
Dostępność
OFERTA BEZTERMINOWA